اجزای چراغ LED

چراغ LED امروزه با اشکال و ابعاد مختلفی ساخته می شوند زیرا تکنولوژی LED قدرتی را فراهم آورده تا خلاقیت، هنر و سلیقه افراد را در هم آمیزد و هر لحظه چراغی جدید خلق شود. چراغ LED به سرعت در حال فتح بازار های روشنایی و نورپردازی است.

در این مقاله قصد دارم تا اجزای یک چراغ LED  را به طور کلی برای شما شرح دهم. پس از مطالعه این مقاله به راحتی توانایی تشخیص اجزا هر چراغ LED را خواهید داشت.

داستان چراغ

در پشت خلقت هر چراغ مفهوم و هدفی وجود دارد. بسته به نوع چراغ این مفهوم ممکن است برگرفته از یک داستان، حماسه، فلسفه، تاریخ، هنر و ادبیات، تکنولوژی و یا حتی دیوانگی باشد و گاهی هدف ساخت یک چراغ می تواند تکمیل سبد محصولات تولید کننده باشد.

اما همیشه دید تجاری به همه طرح ها و مفهوم ها احاطه دارد. یعنی اگر تولید کننده ای چراغی را تولید کند که نتواند به تعداد کافی بفروشد، ممکن است آن را از سبد محصولات خود حذف کند.

طراحی یک چراغ LED معمولا از قسمت اپتیک آن شروع شده و اجزای الکتریکی و مکانیکی به کمک آن می آیند.

تعریف چراغ

چراغ دستگاهی است که نورهای منتشر شده از یک یا چند لامپ را توزیع، فیلتر کرده و یا انتقال می دهد و شامل تمام قطعات لازم برای پشتیبانی، نصب و حفاظت لامپها می باشد اما لامپها و مدارهای کمکی و وسایل اتصال آنها به منبع تغذیه را شامل نمی شود.

در مورد چراغهای  led این تعریف قدری متفاوت است. در چراغهای ال ای دی که امکان جداسازی منبع نور(لامپ) توسط مصرف کننده وجود ندارد، منبع نور نیز جزء چراغ در نظر گرفته می شود و گاهی نیز سایر اجرای الکتریکی(مانند درایور) با منبع نور یکپارچه می شود( مانند DOBها) و این موضوع تعریف چراغ را به طور کلی دستخوش تغییر می کند.

به عبارتی دیگر چراغ LED دستگاهی شامل اجزای مکانیکی، الکتریکی و اپتیکی بوده که استفاده از نور منبع نور را تسهیل می کنند. اجزای چراغ وظایف زیر را بر عهده دارند:

  • محافظت از منبع نور در برابر هرگونه آسیب
  • تغذیه الکتریکی منبع نور( لامپ)
  • کنترل و هدایت پرتوهای نور
  • ایجاد شرایط نصب چراغ

چراغ LED به طور کلی از چهار بخش عمده شکل می گیرد که در ادامه به توضیح هر قسمت از اجزای چراغ می پردازم.

  1. منبع نور

مهم ترین بخش یک چراغ، منبع نور آن چراغ می باشد. ویژگی هایی از قبیل دمای رنگ نور مرتبط، شاخص نمود رنگ و شار نوری یک چراغ LED به مشخصات منبع نور آن وابسته است. به طور کلی تکنولوژی LED از سه زیر شاخه اصلی خود در چراغ ها بهره می برد:

COB مخفف Chip On Board بوده  و معمولا در چراغ هایی با نور متمرکز استفاده می شوند.
چراغ LED
چیپ COB

 

SMD مخفف Surface Mounted Devices می باشد که بیشتر در چراغ های با نور پخش و گسترده به کار می رود.
چراغ LED
انواع چیپ های SMD

 

POWER LED سادگی استفاده و افزایش قدرت مانور چراغ از ویژگی های این نوع  LED است.
چراغ LED
POWER LED
  1. اجزای مکانیکی چراغ

اجزای مکانیکی چراغ شرایطی را برای ثابت نگه داشتن منبع نور در چراغ، حفاظت چراغ LED از نفوذ آب و گرد و غبار، دفع حرارت منبع نور و ایجاد شرایط مناسب برای نصب چراغ بر روی سطوح را فراهم می کنند.

اجزای مکانیکی چراغ شامل موارد ذیل هستند:

هیت سینک

کارکرد یک LED همواره با ایجاد حرارت همراه است. اگر این حرارت از  LED دفع نشود سبب از بین رفتن کریستال ها و مواد تشکیل دهنده  LED می شود و در نتیجه  LED آسیب دیده و خواهد سوخت لذا دفع مناسب حرارت، همیشه موضوعی چالشی در طراحی چراغ LED است. وظیفه دفع حرارت از منبع نور  بر عهده هیت سینک آن می باشد.

چراغ LED
هیت سینک
اجزای فیکسینگ

برای نصب چراغ LED بر روی هر سطحی باید از وسایل جانبی از قبیل فنر، بست، براکت، پلیت و غیره بهره برد لذا این اجزا باید از مواد مرغوبی ساخته شوند که توانایی تحمل وزن چراغ و همچنین سایر نیروهای وارد شده به چراغ را داشته باشند.

چراغ LED
اجزای فیکسینگ چراغ LED
بدنه چراغ

بدنه چراغ به منزله ستون فقرات یک چراغ است که کلیه اجزا و تجهیزات به آن متصل می شوند که این ستون فقرات، اجزا را از هر گونه آسیب و از هم پاشیدگی حفظ می کند. وظیفه حفاظت چراغ از نفوذ اجزای بدن انسان و حیوان به قسمتهای برقدار، گردو غبار و آب بر عهده بدنه چراغ است.

چراغ LED
بدنه چراغ LED
اجزای نگهدارنده منبع نور

وظیفه ثابت نگه داشتن منبع نور بر روی هیت سینک و همچنین اتصال وسایل اپتیکی و الکتریکی به منبع نور را بر عهده دارند.

چراغ LED
اجزای نگهدارنده منبع نور
  1. اجزای الکتریکی

اجزای الکتریکی به طور کلی جزء تعریف چراغ محسوب نمی شوند اما این تجهیزات در تعریف چراغ LED ممکن است جای گیرند. تجهیزات الکتریکی شرایط لازم برای روشن شدن منبع نور و همچنین حفاظت نسبی چراغ، در برابر خطاهای احتمالی الکتریکی را بر عهده دارند.

اجزای الکتریکی شامل موارد ذیل می باشد:

درایور

تبدیل برق شهر به تغذیه DC مناسب (جریان و و لتاژ مناسب) برای منبع نور و همچنین تامین حفاظتهای الکتریکی لازم بر عهده درایور است.

چراغ LED
درایور چراغ LED
سیم ها و اتصالات

وظیفه ایجاد مدار الکتریکی برای تغذیه منبع نور را بر عهده دارند.

چراغ LED
سیمها و اتصالات یک چراغ LED
  1. اجزای اپتیکی چراغ LED

طراحی اجزای اپتیکی یک چراغ LED، مهارتی خاص و منحصر به فرد است. اجزای اپتیکی، وظیفه کنترل و هدایت نور تولید شده توسط منبع نور را بر عهده دارند. اجزای اپتیکی شامل موارد ذیل می باشند:

لنز ها

لنزها که از جنس شیشه، پلاستیک شفاف و یا مواد پلیمری دیگر (نظیر سیلیکون) ساخته می شوند وظیفه توزیع نور منبع نور را بر عهده دارند.

چراغ LED
انواع لنز چراغ LED
رفلکتورها

رفلکتور نقش اصلی را در تعیین منحنی توزیع شدت نور یک چراغ و همچنین هدایت پرتوهای نور تولید شده توسط منبع نور را بر عهده دارد و از آلومینیوم، آهن و یا پلاستیک ساخته می شود.

چراغ LED
رفلکتور چراغ LED
دیفیوزر

پرتوهای نور در برخورد با دیفیوزر، دچار شکستگی‌های مکرر شده و نهایتاً پرتوهای نور در همه جهات پخش می شوند لذا از دیفیوزر ها به منظور پخش نور در چراغ ها استفاده می شود.

چراغ LED
دیفیوزر
لوور

از لوور ها برای محافظت منبع نور در برابر آسیبهای فیزیکی و مخفی کردن آن از دید استفاده می شود. لوورها شبکه هایی از جنس آلومینیوم، پلاستیک و غیره هستند که نقش مهمی در کنترل درخشندگی دهانه چراغ بازی می‌کنند. امروزه لوورها در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می شود.

چراغ LED
لوور

 

 

نویسنده : سعید صادقیان

ممنون که این مقاله را مطالعه نمودید! به پاس قدر دانی از شما، هر گونه سوالی راجع به این مقاله را در زیر عنوان کنید تا نهایتا پس از یک روز پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید